28 Mart 2012 Çarşamba

MUTFAKLARI KALİTE İLE TANIŞTIRAN MARKA: NOLTE…

Türkiye’de hazır mutfaklara olan ilgi her geçen gün artıyor. Hazır mutfaklar, sadece konfor ve fonksiyonellik gibi özellikleri ile değil, kişiye ve mekana özel tasarım farklılığı sağlayabilme gibi özellikleriyle de tercih ediliyor. Hazır mutfak denilince yalnızca Türkiye’de değil dünyada da akla gelen ilk markalardan biri olan Nolte’nin Türkiye CEO’su Sebahattin Gürel, markanın pazar liderliği için en önemli avantajlarını ve Mutfak Dünyası 2012 Fuarı’nda gözler önüne serecekleri yenilikleri “Kalite, yaratıcılık ve yenilik bir araya gelince başarı kaçınılmaz” sözleriyle anlatıyor.
 Türkiye’de hedef 30 milyon TL ciro…
Türkiye’de hazır mutfak pazarı son 7-8 yıldır büyük bir gelişme içinde… Üstelik büyüme potansiyeli de konut ve emlak sektöründeki hareketliliğe bağlı olarak artıyor. Nolte Türkiye CEO’su Sebahattin Gürel, pazarın cirosal büyüklüğünün 1 milyar dolar civarında olduğunu dile getirirken, Nolte markasına da yoğun ilgi olduğunu ifade ediyor. Gürel, “Markamıza Türkiye’den her zaman yoğun talep olmuştu. Bu nedenle Nolte, yüksek kalite standardı ve mükemmellik anlayışına olan talebi karşılayabilmek için 2009 yılının Ekim ayında Nolte Home Studio mağazaları ile tüm birikimini ve kalitesini Türkiye’ye taşıdı. Nolte Home Studio mağazaları ile Türkiye pazarına girdikten sadece 6 ay sonra da mutfak markaları arasında 2. sıraya ulaşmayı başardı ve ithal mutfaklar alanında da liderliği ele geçirdi. İlk yılımızda Türkiye’de 4 milyon TL’lik bir ciro elde ettik. Bu kadar kısa sürede gelinen bu nokta gerçekten büyük başarı. Bugünse 30 milyon liralık bir ciro hedefliyoruz.” diyor. Şu anda Türkiye’de 10 mağazası bulunan köklü marka, 2013 yılı sonuna kadar mağaza sayısını 18’e yükseltmeyi amaçlıyor.  
            İnşaat projelerinin mutfaklarında Nolte imzası…
Türkiye’de markalı mutfak kullanımı artarken, toplu konut ve rezidans gibi projelerin de içlerinde hazır mutfaklara yer vermesi, pazarın hacmini büyütüyor. Bugüne kadar Türkiye’de 10 bine yakın mutfakta var olan Nolte, bu alanda da öne çıkan markalardan.  Sebahattin Gürel, “Sur Yapı’nın Exen’in, Koray İnşaat’ın Göcek’te bulunan ödüllü projesi GMR Portville’in mutfakları bizim imzamızı taşıyor. Ankara’nın en gözde projelerinde Parkvadi Evleri’ndeki 750 dairenin mutfağını başarıyla tamamladık. Yine Ankara’da bulunan Royal City Evleri’nde de Nolte mutfak kullanılıyor. Extansa İnşaat’ın Bomonti Apartmanı, Özderici İnşaat’ın Bu Yaka Projesi, Seba İnşaat’ın Green Bodrum Projesi, Koray  inşaat’ın hayata geçirdiği birçok projesi ve Bursa ile Adana’da yer alan farklı projeler de Nolte mutfağın tercih edildiği projeler arasında.” diyor. Yakın zamanda hayata geçen birçok projede de Nolte mutfaklar kullanılıyor. Bir Gökhan Avcıoğlu projesi olan ONE in Ortaköy, İnanlar İnşaat’ın Terasbahçe Evleri, Ağaoğlu’nun inşa ettiği My Roseville Villaları, Has İnşaat’ın yaptığı Milenyum Park Villaları da İstanbul’da Nolte mutfakları tercih eden projelerden birkaç tanesi. Bursa’nın en önde gelen projesi olan Engin Evler’in mutfakları da Nolte tarafından hazırlanmış durumda. 
            Mutfaklar hayata açılıyor…
İnsanlar değişen ve gelişen hayat tarzları doğrultusunda mutfakta daha fazla zaman geçirmeye başladılar. Dolayısıyla bu da mutfakların daha estetik ve işlevsel olması sonucunu ortaya çıkardı. Artık mutfaklarda renkler daha canlı hale geliyor. Sebahattin Gürel, mutfakta değişen trendleri şöyle açıklıyor: “Mutfakta trendler son yıllarda renkli ve canlı mutfaklara doğru gelişim göstermeye başladı. Trend genelde bu yönde... Stüdyo tarzı evler son yıllarda daha çok ön planda olduğu için, küçük ama işlevsel mutfak çözümleri daha çok ilgi görmeye başladı. Biz Nolte olarak küçük mekânlarda yaptığımız mutfak tasarımlarında da özel modülasyon sistemimiz sayesinde çok işlevsel ve estetik mutfaklar tasarlayabiliyoruz. Tasarımcılarımız bu tarz mutfakları, Almanya’da bulunan showroom’da müşterilerimizin beğenisine sunuyor ve bu mutfaklar çok büyük ilgi görüyor. Kendi mağazalarımızda da bu tür mutfak tasarımlarına olabildiğince yer vermeye çalışıyoruz. Biz mutfaklarımızın kalitesine çok güveniyoruz. Öyle ki,  bizim bir çekmecemiz 80 kg yük taşıyabiliyor. Mutfakta karmaşaya son veren ComfortLine düzenleme sistemi, kapakların sessizce kapanması için geliştirdiğimiz SilentComfort ve kulpsuz mutfak mobilyalarında bulunan it-aç teknolojileri de bizim mutfaktaki farklılığımızı ortaya koyuyor.”
            Express Mutfaklar yıla damgasını vuracak…
Markanın 2012 yılının başlarında Türkiye pazarına getireceği yeniliklerin başında ise Express Mutfaklar geliyor. Genel olarak toplu satışlar için tasarlanan ve üretilen Nolte Express Mutfaklar, getirdiği çok önemli avantajlarla öne çıkıyor. Sebahattin Gürel, “Express Mutfaklarımızın en önemli özelliği, taşıdığı Alman Nolte kalitesini çok daha ekonomik fiyatlarla sunuyor olması. Böylece inşaat firmalarının hayata geçirecekleri seçkin rezidans projelerine değer katmayı, aynı zamanda üstün kalite ve uygun fiyat ayrıcalığı yaratmayı hedefliyoruz. Sadece 2012 yılında 2000 adet satışı hacmine ulaşarak Express Mutfaklardan 10 milyon TL ciro elde etmeyi hedefliyoruz.” diyor.
Nolte, Mutfak Dünyası 2012 Fuarı’nda şov yapacak…
İnovatif kimliği ile dünya mutfaklarında yeniliklerin öncüsü olan Nolte; mutfak, yatak odası ve dolap sistemlerinde geliştirdiği son modelleri ile 14-18 Mart 2012 tarihleri arasında, İstanbul TÜYAP Beylikdüzü Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek, Mutfak Dünyası 2012 Fuarı’nda da göz kamaştırmayı hedefliyor. En son koleksiyonunu fuardaki geniş standında, renkli gösterilerle tanıtacak olan marka, ziyaretçilerine çeşitli armağanlar da dağıtacak. Sebahattin Gürel, “Fuar standındaki sunumumuzu keyifli hale getirmek ve insanların mutfak alanındaki yeniliklerle tanışırken güzel zaman geçirmelerini sağlamak üzere çeşitli gösteriler ve sürprizler hazırladık. Bunların ilki, geleneksel Alman lezzetlerinin yapımının öğretileceği workshop etkinliğimiz. Bir diğeri ise mutfak koleksiyonlarımızın özelliklerini fuar standımızı sahne olarak kullanacak usta tiyatrocular ile anlatacağımız skeç tarzı gösterilerimiz. Öte yandan standımızı ziyaret eden herkese, yine geleneksel Alman lezzetlerinin sırlarını anlatan bir yemek kitabı hediye edeceğiz. Standımıza kendilerine gönderdiğimiz davetiye ile gelen 5 mimarı ise Ekim 2012 tarihinde Almanya Münih’te gerçekleşecek dünyanın en ünlü festivallerinden Octoberfest’e göndereceğiz.”


Türkiye’de bulunan 40’a yakın hazır mutfak üreticisi, markalı mutfakların oluşturduğu %15’lik pastadan pay almaya çalışıyor. Türkiye’de her yıl yaklaşık 400.000 konut üretiliyor. Büyük şehirlerde sadece belli başlı projelerde hazır mutfak kullanılıyor. Bugün sadece büyük inşaat firmaları inşa ettikleri konutlarında hazır mutfak kullanmayı tercih ediyor. Çok az sayıda müteahhit de projelerinde hazır mutfak kullanıyor. Özellikle Anadolu’da neredeyse markalı hazır mutfak kullanan inşaat firması ve müteahhit yok gibi. İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlerde bu oran daha yüksek… Bursa ve İzmir’de de gelişmeler var ancak diğer tüm illerde daha kat edecek çok yol var.Nolte, ithal mutfak markaları arasında lider...   

Yüksek kalite standardı ve mükemmellik anlayışına olan talebi karşılayabilmek için 2009 yılının Ekim ayında Nolte Home Studio mağazaları ile tüm birikimini ve kalitesini Türkiye’ye taşıyan Nolte, Türk tüketicilerin ilgisinden oldukça memnun. Nolte Home Studio mağazaları ile Türkiye pazarına girdikten 6 ay sonra mutfak markaları arasında 2. sıraya yerleşen marka, ithal mutfaklar alanında da liderliği ele geçirdi. Marka, ilk yılında Türkiye’den 4 milyon TL’lik bir ciro elde etti.Nolte Türkiye Genel Müdürü Sebahattin Gürel, bu başarılarını şu sözlerle değerlendiriyor: “Türkiye’ye son beş yılda gelen Alman mutfakların yüzde 70’ini Nolte markalı mutfaklar oluşturuyor. Dünyanın en tanınan hazır mutfak üreticilerinden biri olarak, hedefimiz hazır mutfakta Türkiye lideri olmak... Türkiye’de hazır mutfak sektörü aslında gelişmeye çok açık bir sektör. Son 7-8 yılda müthiş bir ivme yakalamış olmasına rağmen hala büyüme potansiyeli taşıyor. Hazır mutfak konusu aslında Türkiye için çok önemli. Mutfak sektörü Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat sektörü ile doğru orantılı olarak gelişiyor. Türkiye’de hazır mutfağa artan bir talep var. Hem son kullanıcılar hem de işini ciddiye alan inşaat firmaları artık sadece hazır mutfak kullanıyorlar.”

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder